Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polska Policja współpracuje z zagranicznymi służbami porządku publicznego

W trakcie turnieju EURO 2012 z polską policją współpracuje 23 oficerów łącznikowych z 14 krajów. Pracują w Policyjnym Centrum Dowodzenia w Legionowie, które koordynuje całością działań związanych z zabezpieczeniem turnieju. Oficerowie łącznikowi pozostają w stałym kontakcie ze służbami swojego kraju. Przekazują także polskim funkcjonariuszom informacje dotyczące m.in. kibiców, którzy wybierają się do naszego kraju na EURO 2012. Polskie służby współpracują również z krajowymi i zagranicznymi spottersami (PAP).

W czasie EURO 2012 w Polsce przebywa 23 oficerów łącznikowych. Pochodzą oni z: Grecji, Rosji, Czech, Hiszpanii, Włoch, Chorwacji, Anglii, Holandii, Danii, Niemiec, Portugalii, Szwecji, Słowacji oraz Ukrainy.

Spośród łącznie 23 oficerów łącznikowych, dwóch jest z Holandii, trzech z Niemiec i trzech z Ukrainy. Natomiast pozostałe państwa oddelegowały po jednym oficerze łącznikowym. W skład tego zespołu wchodzą również oficerowie łącznikowi z EUROPOL-u, INTERPOL-u oraz IMEST-u, czyli interpolowskiej grupy wsparcia imprez o charakterze masowym. Z INTERPOL-u/IMEST-u jest łącznie trzech oficerów łącznikowych, a z EUROPOL-u – jeden.

Zagraniczni oficerowie łącznikowi m.in. wymieniają się z polskimi funkcjonariuszami informacjami na temat prowadzonych działań w związku z EURO 2012.

Ponadto w czasie turnieju EURO 2012 na terenie Polski działa 25 polskich (z czego 5 na Ukrainie) oraz 61 zagranicznych. Łącznie jest to 86 spottersów.

20 polskich spottersów działa na terenie Warszawy, a także w Legionowie, Sulejówku (tam odbywają się treningi reprezentacji Grecji i Rosji) oraz we Wrocławiu.

W Polsce jest w sumie 61 zagranicznych spottersów, z 10 państw. Najwięcej spottersów pochodzi z Czech (9 spottersów i 2 koordynatorów), Chorwacji (9 spottersów i koordynator), Rosji (8 spottersów i przewodniczący delegacji). Pozostali pochodzą z Anglii (4 spottersów i przewodniczący delegacji), Niemiec (4 spottersów i koordynator), Danii (4 spottersów), Irlandii (4 spottersów), a także Grecji (3 spottersów oraz koordynator), Hiszpanii (3 spottersów i koordynator), Włoch (3 spottersów i koordynator).

Zagraniczni spottersi w fazie grupowej działają na terenie polskich miast gospodarzy turnieju Euro 2012.

Spottersi podczas EURO 2012 m.in.: kontaktują się z kibicami, monitorują incydenty z udziałem kibiców, a także przekazują polskiej policji informacje o mogących wystąpić zakłóceniach w porządku publicznym z udziałem kibiców. Spottersi są obecni w Strefach Kibica i na stadionach, gdzie rozgrywane są mecze.

źródło: PAP

Powrót na górę strony