Dziś rusza French Open 2017 - Aktualności - Krajowy Punkt Informacyjny ds. Imprez Sportowych

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dziś rusza French Open 2017

29 maja br. rozpoczyna się drugi wielkoszlemowy turniej tenisowy w tym roku, czyli Międzynarodowe Mistrzostwa Francji na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu. W ciągu dwóch tygodni odbędzie się 640 meczów.

Roland Garros to potoczna nazwa tego turnieju. Skąd się wzięła? Otóż Roland Garros to francuski lotnik, pilotujący myśliwce podczas I wojny światowej, a także... aktywny członek klubu tenisowego Stade Francais. W zamian za przekazanie ziemi na rozbudowę kortów tenisowych na życzenie klubu Stade Francais, Francuska Federacja Tenisowa w 1928 roku nadała nowemu obiektowi służącemu rozgrywkom tenisowym, imię Rolanda Garrosa.

Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1891 roku. Wówczas udziął wzięli wyłącznie Francuzi. Do roku 1912 turniej obywał się na kortach trawiastych (podobnie jak Wimbledon). Później nastały czasy czerwonej mączki ceglanej. Nawierzchnia paryskich kortów jest uważana za jedną z najtrudniejszych i najbardziej wymagających. Tutaj piłka po odbiciu wyraźnie zwalnia i odbija się wyżej niż na innych nawierzchniach. Ta charakterystyczna cecha sprzyja długim wymianom. Dodatkowo brak tie-breaka w piątym secie sprawia, że French Open jest postrzegany jako najbardziej wyczerpujący fizycznie tenisowy turniej na świecie.