Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Informacje w związku z meczem Azerbejdżan-Polska

Prezentujemy informacje, które mogą być przydatne dla osób wybierających się na spotkanie Eliminacji MŚ 2006 Azerbejdżan - Polska. (4 czerwca 2005, Baku).

Ściągnij jako plik .rtf

AZERBEJDŻAN ( Republika Azerbejdżańska)

Stolica: Baku

Waluta: manat (AZM), 1 manat = 100 gopików; i USD = ok. 5000 AZM

Język urzędowy: azerski (azerbejdżański)

Inne języki: rosyjski

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE . Obywatele polscy udający się do Azerbejdżanu muszą posiadać wizę. Jednokrotna wiza pobytowa kosztuje 40 USD, a tranzytowa - 20 USD. Możliwe jest uzyskanie wizy na lotnisku w Baku (maksymalnie na 15 dni): po przylocie należy wypełnić ankietę i dołączyć 1 fotografię. Nie wydaje się wiz na przejściach morskich, drogowych i kolejowych. Termin ważności paszportu przy wjeździe do Azerbejdżanu nie jest określony (zwyczajowo nie powinien być krótszy niż 6 miesięcy). Nie jest wymagane posiadanie biletu powrotnego ani określonej sumy pieniędzy na każdy dzień pobytu.

PRZEPISY CELNE . Nie ma ograniczeń we wwożeniu gotówki do sumy stanowiącej odpowiednik 2000 USD, konieczne jest natomiast jej zadeklarowanie (można nie deklarować sum mniejszych niż 500 USD). Przy wwozie ponad 2000 USD w gotówce na przejściach granicznych pobierany jest podatek w wysokości 1% od deklarowanej sumy. Należy zadeklarować wszelkie cenne rzeczy (komputery przenośne, dzieła sztuki, wyroby jubilerskie itp.). Zabroniony jest wywóz więcej niż 0,6 kg czarnego kawioru.

PRZEPISY PRAWNE . Surowo karane (od 7 do 15 lat więzienia) jest posiadanie, handel i przewóz narkotyków. Identyczna kara grozi za posiadanie i handel bronią. Nie ma możliwości odbycia kary więzienia w Polsce. Osoby przyjmujące leki psychotropowe podczas podróży muszą mieć zaświadczenie lekarskie.

MELDUNEK . Cudzoziemiec przybywający do Azerbejdżanu na okres do 15 dni ma obowiązek wypełnić i złożyć w miejscu pobytu podanie-ankietę rejestracyjną wraz z fotografią.

UBEZPIECZENIE . Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe. Honorowane są polisy zdrowotne międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych. Wymagane jest ubezpieczenie OC (roczna składka wynosi około 8 USD).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA . Nie ma obowiązkowych szczepień. Istnieje zagrożenie żółtaczką pokarmową. Turyści odwiedzający latem azerbejdżańską prowincję, zwłaszcza południe kraju, mogą profilaktycznie zaszczepić się przeciwko błonicy i przyjmować preparaty antymalaryczne. Należy pić wodę przegotowaną lub dostarczaną w fabrycznych pojemnikach oraz myć warzywa i owoce przed jedzeniem. W nagłych wypadkach można wezwać karetkę państwowego pogotowia ratunkowego (tel. 103), której załoga udzieli podstawowej pomocy za niewielką opłatą lub bezpłatnie. W Baku istnieją też prywatne pogotowia, dysponujące bardziej nowoczesnym sprzętem i personelem mówiącym po angielsku. Jedno wezwanie kosztuje około 20 USD. Za około 500 USD można wykupić roczny pakiet usług medycznych w prywatnej klinice, obejmujący m.in. leczenie chirurgiczne i opiekę stomatologa. Standardowa usługa stomatologiczna w przyzwoitym gabinecie wynosi od 15 USD. Poza Baku dostęp do pomocy medycznej jest utrudniony.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW . Przy krótkich pobytach honorowane jest polskie prawo jazdy. Przy pobytach dłuższych konieczne jest uzyskanie prawa azerbejdżańskiego, które na podstawie prawa polskiego (lub międzynarodowego) wydaje Państwowa Służba Policji Drogowej (DYP). Poza OC obowiązkowy jest coroczny przegląd techniczny, dokonywany w odpowiedniej dla miejsca zamieszkania jednostce policji drogowej (koszt około 20 USD). Dowodem dokonania przeglądu jest certyfikat i naklejka na szybę. Drogi - poza nielicznymi wyjątkami - są w złym stanie i nie mają odpowiedniego oznakowania. Kierowcy nagminnie łamią przepisy: m.in. nie używają kierunkowskazów i wyprzedzają "na trzeciego". W nocy należy uważać na nieoświetlone pojazdy oraz prowadzone z pastwisk zwierzęta (krowy i barany). Należy być przygotowanym na częste kontrole policyjne i budzące wątpliwości opłaty.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU . Osoby planujące podróż po rejonie Kaukazu Południowego muszą pamiętać, że niektóre przejścia graniczne są zamknięte dla obcokrajowców. Nie jest możliwy wjazd drogą lądową do Azerbejdżanu z Rosji (ani przejazd w drugą stronę; granicę tę mogą przekraczać tylko obywatele WNP). Z uwagi na nieuregulowany konflikt o Górski Kara-bach w ogóle zamknięta jest granica Azerbejdżanu z Armenią. Między tymi państwami nie działa też komunikacja lotnicza, nie ma bezpośredniej wymiany pocztowej ani łączności telefonicznej. Cudzoziemcy mogą korzystać z obu przejść granicznych między Azerbejdżanem i Gruzją (przejścia drogowe i kolejowe w okolicach gruzińskiego miasta Rustawi oraz drogowe Bałaka-ny-Łagodechi), z 2 przejść między Azerbejdżanem a Iranem (Astara oraz Dżulfa w enklawie Nachiczewanu), a także z jedynego przejścia granicznego z Turcją (Sadarak w Nachiczewanie). Otwarta pozostaje również granica morska (rejsy z irańskiego Bandar-e Anzali i turkmenistańskiego Turkmenbaszy oraz nieregularnie z kazachstańskiego Aktau do portu w Baku; uwaga: rozkład rejsów, ulegający częstym zmianom, traktowany bywa przez kapitanów poszczególnych jednostek wyłącznie orientacyjnie).


BEZPIECZEŃSTWO W KRAJU .
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest niewielkie. Kradzieże samochodów, napady i rabunki są rzadkością. Władze sugerują jednak, by w Baku obcokrajowcy unikali samotnych nocnych wypadów na dyskoteki i do miejsc rozrywki, z wyjątkiem luksusowych hoteli Hyatt Regency, Hyatt Park, Grand Europa, ISR Plaza, Azerbaijan oraz Crescent Beach Hotel, a także Bakińskiego Centrum Rozrywki (Baki Aylence Mer-kezi). Mimo ogólnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, prognozowanie wydarzeń na okres dłuższy niż kilka tygodni nie jest możliwe z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację w najbliższym sąsiedztwie (Gruzja, Czeczenia, Irak) oraz w samym Azerbejdżanie (konflikt karabaski).

RELIGIA, OBYCZAJE . W odróżnieniu od większości krajów muzułmańskich niezbyt restrykcyjnie przestrzega się praw i zasad islamu, w tym dotyczących spożywania alkoholu. Zwyczajowo mężczyźni ubierają się w długie spodnie. Kobiety najczęściej noszą ubiory europejskie.


PRZYDATNE INFORMACJE .

  • Dobrze rozwinięta jest sieć punktów wymiany walut. Poza centralnymi dzielnicami Baku mało jest natomiast bankomatów (akceptowane są karty Visa, Master Card/Eurocard i American Express, prowizja wynosi 1-1,5% od wypłacanej sumy). Można płacić kartami w większych hotelach, restauracjach i centrach handlowych, przede wszystkim w Baku. Według prognoz Narodowego Banku Azerbejdżanu kurs dolara w 2004 r. wynosić będzie 4900-5100 AZM.
  • Koszty utrzymania w Baku są o około 30% wyższe niż w Warszawie (prowincja jest dużo tańsza). Planując podróż, należy liczyć przynajmniej 30-50 USD na każdy dzień pobytu - w zależności od indywidualnych wymagań i od tego, czy planuje się być głównie w Baku, czy też poza stolicą.
  • Cena 1-osobowego pokoju w przyzwoitym hotelu w Baku zaczyna się od 40-50 USD (w hotelach tańszych należy liczyć się np. z brakiem ciepłej bądź bieżącej wody). Na prowincji można wygodnie przenocować za połowę tej sumy lub nawet mniej (w hotelach w cenie poniżej 10 USD warunki są z reguły mocno spartańskie).
  • Sklepy i punkty usługowe otwarte są z reguły codziennie, z wyjątkiem najważniejszych świąt religijnych, i pracują do późna.
  • Dniem wolnym od pracy jest niedziela (urzędy zwykle są zamknięte również w sobotę).
  • Zaopatrzenie sklepów jest zadowalające, zdarza się jednak, że oferują one przeterminowane produkty spożywcze (koniecznie trzeba sprawdzać daty ważności).
  • Należy unikać alkoholu pochodzącego z niesprawdzonych źródeł (np. nabytego na bazarze). W obrocie znajduje się pewna ilość podrabianego wina i wódki marek azerbejdżańskich i gruzińskich.
  • Coraz mniej powszechna, zwłaszcza poza Baku, jest znajomość języka rosyjskiego, choć pozostaje to najbardziej znany język obcy i w każdej praktycznie miejscowości znajdzie się osoba mówiąca po rosyjsku.
  • Nie ma ograniczeń dotyczących fotografowania, z wyjątkiem oznaczonych obiektów, a także okolic granicy państwowej (należy na to szczególnie uważać w Republice Nachiczewańskiej, w której strefy przygraniczne zajmują dużą część terytorium). Azerowie chętnie pozują do zdjęć, należy jednak zawsze pytać o zgodę, choćby gestem i uśmiechem.
  • Działają polskie telefony komórkowe wszystkich systemów.
  • W kuchni dominuje baranina, drób i wołowina, wieprzowina jest trudno dostępna.
  • Różnica w czasie pomiędzy Polską a Azerbejdżanem wynosi 3 godziny.

źródło: strona polskiego MZS

Powrót na górę strony