Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Razem dla bezpieczeństwa w sporcie

Prace nad stworzeniem jednolitego systemu identyfikacji kibiców na stadionach Ekstraklasy to jeden z punktów ostatniego w tym roku posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych. Do tej pory rozwiązanie takie udało się wprowadzić na sześciu obiektach, m.in. Legii Warszawa, Polonii Warszawa, Jagiellonii Białystok i Lechii Gdańsk. Spotkaniu rady przewodniczył podsekretarz stanu w MSWiA Adam Rapacki.

Minister podsumował dotychczasową działalność rady i działania podejmowane w ostatnich miesiącach. Mówił m.in. o konferencji edukacyjnej pod auspicjami Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych pt. „Kibicujemy fair” z października br. Głównym celem tej inicjatywy jest promowanie pozytywnego modelu kibicowania wśród uczniów poprzez system edukacji.

Na początku grudnia br. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie z pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki zorganizowało konferencję pt. „Nie dla rasizmu w sporcie”. W MSWiA już od 2004 roku działa zespół monitorowania rasizmu i ksenofobii. Jego zadaniem jest m.in. monitorowanie oraz prowadzenie bazy danych o zjawiskach dyskryminacji etnicznej, rasizmu i ksenofobii. Zespół opracowuje i aktualizuje materiały dydaktyczne dla funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej. Prowadzi również bieżącą współpracę z organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami krajowymi.

Wzmocnienie ochrony prawnej dla osób zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa podczas imprez sportowych podkreślił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Zbigniew Wrona. Funkcjonariusze publiczni są lepiej chronieni dzięki nowelizacji kodeksu karnego oraz odpowiedniemu przygotowaniu organizacyjnemu i merytorycznemu sądownictwa.

Podczas spotkania omówiono także listopadową wizytę przedstawicieli Stałego Komitetu Rady Europy ds. Zwalczania Przemocy Podczas Imprez Sportowych (TR-V). W ramach polskich przygotowań do EURO 2012 eksperci dzielili się doświadczeniami z organizacji podobnych wydarzeń w przeszłości. Działania Stałego Komitetu koncentrują się na stworzeniu regulacji prawnych, które zobowiążą organizatora imprezy do podjęcia maksymalnych środków bezpieczeństwa, a kibicom pozwolą na bezpieczny udział w meczach. Sprawy bezpieczeństwa na imprezach sportowych reguluje Europejska Konwencja nr 120 w sprawie przemocy i ekscesów widzów w czasie imprez sportowych, a w szczególności meczów piłki nożnej.

Komitet daje wskazówki na temat sposobu organizacji zawodów piłki nożnej, koncentrując się m.in. na: eliminowaniu możliwości wnoszenia niebezpiecznych przedmiotów oraz wymogach zapewnienia pomieszczeń dla Policji i służb porządkowych. Szczególną uwagę zwraca na organizację działań służb porządkowych organizatora imprezy, ochrony przeciwpożarowej, opieki medycznej i łączności.

We wczorajszym posiedzeniu oprócz przedstawicieli wszystkich resortów, instytucji oraz służb, które biorą udział w Radzie, uczestniczył także delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców ks. bp Marian Florczyk oraz prezes Klubu Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego prof. Zofia Żukowska.

źródło: mswia.gov.pl

Powrót na górę strony