Aktualności

Rozpoczął się turniej na kortach Wimbledonu

2 lipca br. rozpoczął się najsłynniejszy turniej tenisowy na świecie. Na kortach All England Lawn Tennis and Croquet Club zawodnicy i zawodniczki rozegrają 132 edycję turnieju. W tym roku pula nagród wynosi aż 34 miliony funtów. Tegoroczni zwycięzcy - zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet - otrzymają po 2,25 miliona funtów.

Jeśli chodzi o reprezentantów Polski w imprezie wezmą udział 2 zawodniczki w kategorii singlistek: Agnieszka Radwańska i Magda Linette. Ponadto w turnieju głównym mężczyzn zagra Hubert Hurkacz. Jednak w gronie faworytów wymieniany jest tylko nasz znakomity deblista - Łukasz Kubot, który będzie występował w parze z Brazylijczykiem Marcelo Melo.

Turniej wimbledoński to ogromne wyzwanie logistyczne. Jeśli wierzyć organizatorom to największa operacja gastronomiczna w Europie. W ciągu całego turnieju kibicom, działaczom, pracownikom, trenerom i zawodnikom serwuje się ponad 330 tys. kubków herbaty i kawy, a takżę 320 tys. szklanek angielskiego likieru z owocami. Wydawanych jest ponad 234 tys. posiłków, blisko 100 tys. porcji lodów, 76 tys. kanapek, 17 tys. tradycyjnych Fish&Chips oraz 2,2 tys. koszyków piknikowych.

Nie należy zapominać o najsłynniejszej wimbledońskiej przekąsce, czyli truskawkach ze śmietaną. Owoce są zbierane codziennie od czwartej rano w hrabstwie Kent (zwanym ogrodem Anglii), przed dziewiątą trafiają do sortowni, a tuż przed 11 rano dojeżdżają na Wimbledon. Co roku serwowanych jest ponad 160 tys. porcji, a w każdej z nich (kosztującej 2,50 funta) musi znaleźć się co najmniej dziesięć owoców.

W turnieju weźmie udział 600 zawodników i zawodniczek. Do ich obsługi oraz kibiców będzie prawie tysiąc stewardów, 355 osób zaangażowanych w świadczenie usług transportowych, 250 dzieci do podawania ponad 53 tys. piłek tenisowych, 168 kortowych i 50 analityków przetwarzających w czasie rzeczywistym wszystkie najważniejsze dane.

źródło: polskieradio.pl