Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkanie z ministrem sprawiedliwości Ukrainy

O pracach Komitetu ds. Bezpieczeństwa EURO 2012, który integruje działania wszystkich służb państwowych, świata futbolu i spółek powołanych do zorganizowania mistrzostw mówił podsekretarz stanu w MSWiA Adam Rapacki po spotkaniu m.in. z ministrem sprawiedliwości Ukrainy Aleksandrem Lavrynovychem.

Rozmowy dotyczyły dwustronnej współpracy i przygotowań do zapewnienia bezpieczeństwa podczas EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie.

Jak powiedział minister Rapacki, przewodniczący Komitetu, w ramach tych prac Polska ściśle współpracuje z Ukrainą, w tym m.in. z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Ukrainy, ukraińską milicją i służbami specjalnymi, Ministerstwem ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Działa specjalna grupa robocza, która zajmuje się koordynacją prac Polski i Ukrainy, głównie w trzech obszarach: współpracy policyjnej, przygranicznej i ratowniczej.

Komitet przygotował zintegrowaną koncepcję bezpieczeństwa turnieju obejmującą 15 obszarów działania, od współpracy międzynarodowej, wymiaru sprawiedliwości, zabezpieczenia antyterrorystycznego, aż po przygotowanie kibiców i społeczeństwa do mistrzostw. W ramach zintegrowanej koncepcji bezpieczeństwa Polska realizuje ponad 100 projektów związanych z m.in. z przygotowaniem przyjaznej przestrzeni publicznej, kibiców, stref kibiców, zabezpieczenia meczów piłkarskich i współpracy międzynarodowej.

Komitet ds. Bezpieczeństwa Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 został powołany przez premiera w maju 2010 roku. Jego podstawowym zadaniem jest koordynacja działań wszystkich instytucji i służb zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa podczas mistrzostw. Przewodniczący komitetu systematycznie przedstawia premierowi informacje na temat stanu przygotowań.

- Z dużą satysfakcją odebraliśmy informację o tym, że na Ukrainie ratyfikowano konwencję o ochronie danych osobowych – powiedział minister Adam Rapacki. Jak podkreślił, była to ostatnia przeszkoda prawna, która blokowała możliwość wymiany informacji o uczestnikach mistrzostw. - Dzisiaj możemy te informacje już w sposób formalny wymieniać z partnerami ukraińskimi i wykorzystywać je do zapewnienia bezpieczeństwa turnieju – zaznaczył minister.

Adam Rapacki z zadowoleniem przyjął również informację o pracach związanych z uproszczeniem procedur związanych z ewentualną deportacją osób zakłócających spokój podczas mistrzostw na Ukrainie. - W Polsce te procedury już mamy dopracowane i w tym zakresie nie powinno być większych problemów – dodał. Minister przypomniał, że całemu procesowi przygotowań do EURO 2012 towarzyszy hasło: „Baw się dobrze, jesteś bezpieczny”. Chcemy aby mistrzostwa były festiwalem radości, a siły i działania służb policyjno-porządkowych były ograniczone do niezbędnego minimum.

- Powinniśmy zapewnić to, żeby standardy działań w obu krajach były podobne. Potrzebne są szybkie decyzje wobec osób, które nie przyjechały żeby cieszyć się sportem - powiedział minister sprawiedliwości Ukrainy Aleksander Lavrynovych.

Minister Krzysztof Kwiatkowski zaprezentował propozycję resortu sprawiedliwości dotyczącą wprowadzenia tzw. "sądów odmiejscowionych". Według projektu nowelizacji kodeksu postępowania karnego, jedna rozprawa w trybie przyspieszonym będzie odbywała się jednocześnie w dwóch miejscach, a jej uczestnicy porozumiewać się będą w drodze tzw. wideokonferencji. Zatrzymany pseudokibic nie będzie musiał być doprowadzany przez policję do sądu, ale zostanie w specjalnym pomieszczeniu na terenie stadionu. Za pomocą łączy teleinfomatycznych rozprawę poprowadzi sędzia na dyżurze w budynku sądu. To rozwiązanie ma ułatwić i przyspieszyć postępowania sądowe w przypadku zdarzeń np. na imprezach sportowych.

Szef resortu sprawiedliwości powiedział: - Mamy nadzieję, że wymiar sprawiedliwości nie będzie miał w tym czasie dużo pracy, ale musimy być przygotowani.

Krzysztof Kwiatkowski przypomniał również, że w ramach "Projektu EURO 2012 w obszarze wymiaru sprawiedliwości" opracowało szereg zmian w prawie karnym. Zapowiedział przedstawienie w najbliższym czasie szczegółowych rozwiązań dotyczących m.in. monitoringu elektronicznego wobec osób objętych zakazem wstępu na imprezy masowe.

W spotkaniu z ministrem sprawiedliwości Ukrainy Aleksandrem Lavrynovychem, które odbyło się 11 stycznia br. w Warszawie, wziął udział jego polski odpowiednik Krzysztof Kwiatkowski, minister sportu i turystyki Adam Giersz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Adam Rapacki, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Lato, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Adam Olkowicz oraz prezes spółki PL.2012 Marcin Herra.

źródło: mswia
 

Powrót na górę strony