Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ponad milion kibiców przyjedzie do Polski

1 marca ruszyła sprzedaż biletów na mecze Euro 2012. Do końca miesiąca można się będzie rejestrować na zakup biletów poszczególnych kategorii. W przypadku większej ilości chętnych, od liczby biletów przeznaczonych do sprzedaży, w połowie kwietnia odbędzie się losowanie osób, które uzyskają prawo do zakupu biletów.

Zgodnie z informacjami UEFA, do sprzedaży trafi ok. 1,2 mln biletów na mecze w Polsce i na Ukrainie. Tymczasem tylko do Polski w trakcie Euro 2012 przyjedzie ponad 1 mln kibiców zagranicznych. Doświadczenia poprzednich organizatorów pokazują, że około połowa osób przyjeżdża na Turniej bez biletu. W jaki sposób będą mogli oni oddawać się piłkarskiemu świętu w Polsce poza stadionem?

Od czasu UEFA EURO 2004 w Portugalii, w krajach organizujących Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej przygotowywane są specjalne miejsca publicznego oglądania meczów oraz celebracji piłkarskiego święta, tzw. strefy kibica. Z założenia są one lokalizowane w stosunkowo niedużej odległości od stadionów w Miastach - Gospodarzach i jednocześnie w pobliżu głównych atrakcji miejskich, zapewniając przy tym dobrą komunikację z poszczególnymi częściami miasta. Ideą stref kibica jest wspólna zabawa i kibicowanie poza areną piłkarską, przede wszystkim przez osoby, które chcą uczestniczyć w piłkarskim święcie, ale nie posiadają biletu na mecz.

Z doświadczeń poprzednich krajów organizatorów UEFA EURO wynika, że ponad połowa kibiców przyjeżdża do kraju organizującego Turniej bez biletu po to, by przeżywać atmosferę piłkarskiej fety i być w pobliżu najważniejszych wydarzeń sportowych w kraju gospodarzu - mówi Mikołaj Piotrowski, Dyrektor ds. Komunikacji, PL.2012. - Dla tej, bardzo licznej grupy kibiców, która w trakcie Euro 2012 w Polsce może liczyć nawet kilkaset tysięcy, organizowane są strefy kibica. W Polsce w każdym z 4 Miast - Gospodarzy zorganizowana zostanie taka strefa. Poza transmisją meczów na żywo, w strefach kibica przez cały dzień będą oferowane różnego rodzaju atrakcje sportowo - rozrywkowe, np. koncerty, zawody czy konkursy.

W tym momencie nie ma jeszcze ostatecznych decyzji co do lokalizacji stref kibica w poszczególnych Miastach - Gospodarzach w Polsce. Istnieją już natomiast plany takich lokalizacji. Zgodnie z nimi strefa kibica w Warszawie zostanie usytuowana w okolicach Pałacu Kultury i Nauki, a jej przewidywana pojemność może wynosić od 60 do 100 tysięcy osób. We Wrocławiu projektowana jest strefa zdolna pomieścić ok. 40 tys. osób i zostanie ona zlokalizowana w okolicach rynku i Placu Solnego. W Gdańsku strefa kibica jest planowana w okolicach Placu Zebrań Ludowych, a jej pojemność ma wynosić ok. 30 tys. osób. W Poznaniu przewidywana jest strefa na 30 tys. osób i obecnie rozpatrywane jest jej usytuowanie w jednej z dwóch lokalizacji - na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich lub w okolicach rynku.

W celu zapewnienia dobrej zabawy oraz komfortu wszystkich kibiców i turystów, którzy odwiedzą Polskę w trakcie Euro 2012, spółka PL.2012 wspólnie z partnerami prowadzi prace nad Polish Pass, pierwszym tego typu produktem logistyczno-transportowym. Polish Pass będzie zunifikowanym dokumentem, w którym turysta będzie miał możliwość zawarcia biletu na komunikację miejską, międzymiastową oraz nawet lotniczą, na połączenia pomiędzy Polską a Ukrainą. Ponadto, w tym samym dokumencie będzie można umieścić potwierdzenie rezerwacji hotelowej oraz wykupienia podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego. Rezerwacji oraz wykupienia ubezpieczenia, czy biletów turysta będzie mógł dokonać na wybranych internetowych portalach rezerwacyjnych. Finalnym produktem dokonywanych przez niego rezerwacji i transakcji za pośrednictwem Internetu będzie jeden dokument - Polish Pass. Turysta będzie miał pełną dowolność w konfiguracji poszczególnych elementów a cały proces zajmie mu maksymalnie kilkanaście minut. Polish Pass będzie dostępny od grudnia 2011 roku.

Polish Pass będzie oferowany wszystkim kibicom, natomiast został on zaprojektowany przede wszystkim z myślą o turystach zagranicznych - wyjaśnia Mikołaj Piotrowski, PL.2012. - Zagraniczni turyści zastanawiający się nad wyjazdem do obcego kraju na imprezy takie jak Euro 2012 zadają sobie zazwyczaj 3 podstawowe pytania: gdzie będę spał, w jaki sposób będę się przemieszczał oraz czy będę miał ubezpieczenie zdrowotne. Polish Pass jest właśnie odpowiedzią na te potrzeby. W prosty i komfortowy sposób zagraniczny turysta jest w stanie zagwarantować sobie w Polsce w trakcie Euro 2012 przejazdy komunikacją miejską i międzymiastową, nocleg oraz ubezpieczenie zdrowotne. Dodatkowo, ma komfort w postaci posługiwania się w Polsce w zasadzie tylko jednym dokumentem.

O wrażeniach kibiców oraz jakości Euro 2012 w Polsce zadecyduje również kompleksowa informacja. W przestrzeni publicznej Miast - Gospodarzy, czyli np. na lotniskach, dworcach kolejowych, na głównych szlakach komunikacyjnych, czy w pobliżu stadionów pracowało będzie łącznie ponad 2800 wolontariuszy. Przed Turniejem przejdą oni jednolite szkolenia oraz będą ubrani w identyczne stroje niezależnie od miejsca, czy miasta, co pozwoli na ich łatwe dostrzeganie w przestrzeni miejskiej przez turystów zagranicznych. Wolontariusze będą udzielali informacji np. na temat atrakcji sportowo-rozrywkowych oferowanych w mieście, połączeń komunikacyjnych, czy samego Turnieju. Dodatkowo funkcjonowały będą Ambasady Kibiców, czyli specjalne punkty, gdzie kibice będą uzyskiwali informacje bezpośrednio od kibiców.

Najistotniejszym elementem każdej imprezy masowej jest bezpieczeństwo. Przygotowania w obszarze bezpieczeństwa w trakcie Euro 2012 w Polsce prowadzone są przez specjalny, powołany przy Prezesie Rady Ministrów, Komitet ds. Bezpieczeństwa UEFA EURO 2012, któremu przewodniczy podsekretarz stanu w MSWiA gen. Adam Rapacki. Dokumentem strategicznym dla przygotowań Polski w obszarze bezpieczeństwa jest tzw. Zintegrowana Koncepcja Bezpieczeństwa, która w sposób precyzyjny określa rolę i odpowiedzialność kilkudziesięciu zaangażowanych w proces instytucji. Naczelną zasadą wedle, której będą prowadzone wszelkie działania mające zagwarantować bezpieczeństwo w trakcie Euro 2012 w Polsce jest motto „baw się dobrze, czuj się bezpiecznie". Zakłada ona reakcje służb bezpieczeństwa jedynie w niezbędnych przypadkach i zachowanie dużego marginesu tolerancji dla niestandardowych zachowań grup świętujących, np. na ulicach miast, kibiców.

W trakcie trzech tygodni UEFA EURO 2012 Polskę odwiedzi łącznie ponad 1 mln kibiców i turystów. Oznacza to duże wyzwanie dla bazy noclegowej w naszym kraju. Zgodnie z szacunkami ekspertów, opartymi o analizy zapotrzebowania wykorzystania miejsc noclegowych w trakcie poprzednich turniejów UEFA EURO, około połowa kibiców przebywających na stadionach oraz w miejskich strefach kibiców, będzie korzystała z bazy noclegowej w trakcie Euro 2012 w Polsce. Oznacza to, że w Warszawie będzie potrzebnych 100 000 miejsc noclegowych, w Poznaniu 50 000, w Gdańsku 85 000, a we Wrocławiu 50 000. Wytyczne UEFA zakładają konieczność zakwaterowania kibiców bezpośrednio w Miastach - Gospodarzach lub w odległości maksimum 2 godzin jazdy samochodem od tego miasta.

Polska obecnie jest już w stanie nie tylko przyjąć taką liczbę kibiców, ale w przypadku niektórych miast i sąsiadujących z nimi miejscowości, zaplecze bazy noclegowej jest znacznie większe od zapotrzebowania na Euro 2012 - mówi Rafał Rosiejak, Koordynator Krajowy ds. Zakwaterowania dla Kibiców, spółka PL.2012. - W chwili obecnej baza noclegowa dla Warszawy wynosi 101 000 wobec 100 000 potrzebnych miejsc, dla Gdańska 198 000 wobec 85 000 potrzebnych łóżek, dla Poznania 64 000 w obliczu 50 000 wymaganych miejsc, a dla Wrocławia 61 000 wobec zapotrzebowania na 50 000 miejsc noclegowych. W identyfikacji miejsc noclegowych dla kibiców pod uwagę brane są hotele wszystkich kategorii, motele, pensjonaty, hostele, kwatery prywatne, domy studenckie, pola namiotowe, kempingi oraz inne obiekty niekategoryzowane. W związku z tym, w zależności od preferencji i wymagań, do dyspozycji kibiców będą oddane miejsca noclegowe w różnych standardach jakościowych i cenowych.

Rezerwacja miejsc noclegowych na Euro 2012 w Polsce będzie możliwa z wykorzystaniem internetowych stron poszczególnych hoteli, tour operatorów, wybranych internetowych systemów rezerwacji hotelowych oraz specjalnej internetowej platformy informacyjnej dla kibiców.

źródło: 2012.org.pl

Powrót na górę strony