Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O specustawie na EURO 2012

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zaopiniowała projekt specustawy o bezpieczeństwie EURO 2012, w tym m.in. sądowy zakaz stadionowy dla chuliganów na zagraniczne mecze polskich drużyn, karanie za posiadanie niebezpiecznych narzędzi w miejscu publicznym kiedy jest podejrzenie, że mogą być one użyte w celu popełnienia przestępstwa.

Projekt specustawy o bezpieczeństwie na Euro 2012 jest zestawieniem dwóch projektów opracowanych w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwie Sprawiedliwości. Zawiera zarówno przepisy, które będą obowiązywać wyłącznie w czasie trwania turnieju EURO 2012, jak również przepisy dotyczące meczów rozgrywanych podczas mistrzostw i imprez masowych towarzyszących tej imprezie.

Celem projektu ustawy jest wprowadzenie rozwiązań, które zapewnią sprawne i bezpieczne przeprowadzenie samego turnieju oraz wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na imprezach masowych, w szczególności na imprezach sportowych.

Na czas trwania turnieju policja będzie mogła gromadzić i przetwarzać informacje o osobach, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa w czasie mistrzostw.

Podczas EURO 2012 przewiduje się także zawieszenie wymogu umieszczania danych osobowych na biletach wstępu na mecze EURO 2012. Planuje się również możliwość wsparcia Straży Granicznej przez służby ochrony lotniska w zakresie kontroli osób oraz przewożonego bagażu i przesyłek pocztowych.

Projekt zakłada możliwość sprzedaży piwa o niskiej zawartości alkoholu w trakcie mistrzostw.

Na stałe do kodeksu wykroczeń ma zostać wprowadzone karanie posiadania niebezpiecznych narzędzi (m.in. noża, maczety) w miejscu publicznym, kiedy jest podejrzenie, że mogą być one użyte w celu popełnienia przestępstwa.

Specustawa przewiduje również wprowadzenie na stałe w ustawie o policji możliwości obserwowania oraz rejestrowania i monitorowania obrazu z pomieszczeń, w których przebywają osoby zatrzymane.

Projekt zakłada także odpowiedzialność karną za nagłe wtargnięcie na teren imprezy masowej oraz rozszerza możliwości stosowania zakazu wstępu na imprezy masowe o mecze reprezentacji, które odbywają się zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Rozszerzona została również możliwość stosowania sądowych zakazów stadionowych na mecze rozgrywane przez polskie kluby piłkarskie poza granicami kraju.

Projekt przewiduje dla osoby, która jest objęta dozorem elektronicznym w momencie ponownego wejścia w konflikt z prawem, zmianę kary z dozoru elektronicznego na karę więzienia.

W projekcie znalazł się również zapis o wprowadzeniu tzw. rozprawy odmiejscowionej. Umożliwia ona osądzenie osoby bezpośrednio na stadionie, w salach wyposażonych w sprzęt umożliwiający połączenie z sędzią przebywającym w tym momencie w sali rozpraw.

Projekt zmienia łącznie 11 ustaw, w tym 5 kodeksów. Poza przepisami tymczasowymi wprowadza również przepisy uzupełniające, które odnoszą się między innymi do: kodeksu karnego, kodeksu wykroczeń, kodeksu postępowania karnego, ustawy o policji, ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Projekt ustawy o zapewnieniu bezpieczeństwa w związku z organizacją Turnieju Finałowego UEFA EURO 2012 oraz o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy – Kodeks postępowania karnego, ustawy – Kodeks karny wykonawczy, ustawy – Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw został 5 kwietnia br. skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Komisja Wspólna przyjęła także projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie oczyszczania terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych oraz rozwiązania zawarte w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

Spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przewodniczył ze strony rządowej Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji. Obrady poprowadził ze strony samorządowej, po raz pierwszy w roli współprzewodniczącego Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, wiceprezes Związku Miast Polskich. Prezydent Jacek Majchrowski będzie współprzewodniczyć komisji przez okres 8 miesięcy.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego podczas spotkania 26 kwietnia br. uzgodniła m.in. 26 propozycji zmian w prawie oraz omówiła sprawy dodatkowe.

źródło: mswia

Powrót na górę strony