Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

ELIOS - Warszawa 2010

Pozostały 204 dni do rozpoczęcia największej tegorocznej imprezy sportowej w stolicy. Mowa o V Europejskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych 2010, które po raz pierwszy w historii będą organizowane w Polsce, pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Z tej okazji będziemy gościć 1600 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, reprezentujących 58 krajów z Europy i Azji Zachodniej.

Podstawową misją Olimpiad Specjalnych jest organizowanie całorocznych treningów i zawodów sportowych dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, co ma korzystny wpływ na rozwijanie u tych osób zarówno sprawności fizycznej, jak i zdolności emocjonalnych i społecznych. Dodatkową, acz nie mniej ważną, korzyścią płynącą z tego typu aktywności jest zwiększanie świadomości społecznej w zakresie niepełnosprawności umysłowej poprzez ukazywanie możliwości ludzi z tą formą upośledzenia, a także zaszczepianie w ludziach tolerancji.

Misja ta ma też swoich popleczników wśród stróżów prawa na całym świecie, a od 17 lat wspierana jest również przez polską Policję. Utworzona przez nią organizacja pozarządowa „Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych”, z siedzibą w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, funkcjonuje w ramach światowego policyjnego ruchu prowadzącego działania na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie. Honorowym Przewodniczącym Organizacji od początku jej istnienia jest Komendant Główny Policji.

Ogień, którym zapłonie znicz olimpijski podczas otwarcia ELIOS 2010, zostanie przyniesiony z Grecji przez międzynarodową sztafetę policyjną pod nazwą „Bieg z Pochodnią…”. Udział polskiej Policji w zorganizowaniu igrzysk to jednak przede wszystkim zaangażowanie w ich zabezpieczenie, a pod względem logistyki będzie to przedsięwzięcie dość złożone.

W ramach igrzysk zawodnicy będą rywalizować w 9 dyscyplinach sportowych (koszykówce zunifikowanej, lekkiej atletyce, tenisie ziemnym, piłce nożnej 7-osobowej kobiet, tenisie stołowym, bowlingu, jeździe szybkiej na wrotkach, trójboju siłowym i badmintonie) oraz w 1 pokazowej (MATP – Programie Treningu Aktywności Motorycznej). Zawody podczas igrzysk będą się odbywać przede wszystkim na terenie obiektów sportowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Akademii Wychowania Fizycznego, Centralnego Ośrodka Sportu „Torwar”, Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji oraz Bemowskiego Centrum Sportu i Rekreacji.

 Ceremonia otwarcia igrzysk odbędzie się 18 września 2010 roku na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie, a zamknięcie – 23 września na Placu Zamkowym, natomiast uczestników igrzysk będziemy u siebie gościć już od 15 września, w ramach „Programu Miast Goszczących”. Celem tego 3-dniowego programu jest stworzenie warunków dla 58 delegacji do zaaklimatyzowania się w obcym kraju, poznania kultury i gościnności Polaków. Sportowcy i ich trenerzy będą mieć także możliwość przeprowadzenia treningów przed igrzyskami.

W dniu 26 lutego br. w budynku MSWiA przy ul. Batorego 5 w Warszawie odbyło się spotkanie robocze poświęcone sprawom organizacyjnym w związku z przygotowaniami do zabezpieczenia igrzysk. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele MSWiA, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, Biura Ochrony Rządu, Komendy Głównej PSP i KGP. Celem spotkania było ustalenie poziomu zaangażowania poszczególnych służb w proces przygotowania zintegrowanych działań podejmowanych na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie planowanych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Ustalono, że kolejne spotkanie odbędzie się w marcu br. i dodatkowo zostaną na nie zaproszeni przedstawiciele Komendy Stołecznej Policji oraz Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy.

 

Powrót na górę strony