Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sąd odmiejscowiony - projekt Ministerstwa Sprawiedliwości

- W Ministerstwie Sprawiedliwości został opracowany projekt zmiany ustawy – Kodeks postępowania karnego, dotyczący wprowadzenia do polskiego porządku prawnego nowej instytucji „sądu odmiejscowionego” – poinformował Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

- Zaprojektowane przez nas rozwiązania polegają na tym, że jedna rozprawa w trybie przyspieszonym toczyć się będzie jednocześnie w dwóch miejscach, a jej uczestnicy porozumiewać się będą za pomocą łączy teleinformatycznych, w drodze tzw. wideokonferencji – tłumaczy Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Rozwiązanie to ułatwi i przyspieszy postępowania sądowe w sytuacjach zaistnienia zdarzeń np. na imprezach sportowych – dodaje.

Dzięki opracowanej nowelizacji osoba zatrzymana za popełnienie przestępstwa, które podlega rozpoznaniu w trybie przyspieszonym, nie będzie musiała być doprowadzona do sądu na rozprawę, lecz przebywać będzie nieopodal miejsca zatrzymania w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach na terenie stadionu. Rozprawa zostanie przeprowadzona przy użyciu urządzeń do wideokonferencji przez sędziego pozostającego w budynku sądu, a nie w miejscu zatrzymania oskarżonego.

- Dzięki temu wzrośnie nie tylko bezpieczeństwo uczestników postępowania, ale samo postępowanie ulegnie ułatwieniu i przyspieszeniu, gdyż odpadnie potrzeba dokonywania przez policję konwojów z zatrzymanymi do budynków sądowych – mówi Minister Krzysztof Kwiatkowski.

Minister Kwiatkowski przypomniał także inne już dokonane przez resort zmiany w przepisach dotyczących postępowania przyspieszonego, wprowadzonych w celu usprawnienia jego toku:

- w ustawie z dnia 5 listopada 2009 r., która weszła w życie w czerwcu 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy – Kodeks karny wykonawczy, ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U Nr 206, poz. 1589) przewidziano możliwość odstąpienia od zatrzymania i przymusowego doprowadzenia do sądu sprawcy ujętego na gorącym uczynku lub zwolnienia zatrzymanego, zobowiązując go do stawienia się w sądzie w wyznaczonym miejscu i czasie w okresie nieprzekraczającym 72 godzin od chwili zatrzymania albo oddania sprawy w ręce Policji, ze skutkiem wezwania.

- odstąpiono od obrony obligatoryjnej, podejrzany ma prawo skorzystać w postępowaniu z pomocy obrońcy z urzędu, w tym celu udostępnia mu się listę adwokatów pełniących dyżur (rozporządzenie MS z dnia 25 maja 2010 r. w sprawie sposobu zapewnienia oskarżonemu możliwości korzystania z pomocy obrońcy i jego wyboru w postępowaniu przyspieszonym oraz organizacji dyżurów adwokackich; Dz.U. Nr 98, poz. 631).

- Rozwiązania te będą szczególnie przydatne w trakcie Euro2012, gdyż przy umiejętnym stosowaniu - szczególnie na wstępnym etapie postępowania - pozwalają na odstąpienie od kosztownego i czasochłonnego doprowadzania części zatrzymanych do sądu i wyselekcjonowanie tych sprawców, którzy winni być zatrzymani i doprowadzeni – powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Ci ostatni, po wprowadzeniu uregulowań dotyczących „sądu odmiejscowionego” będą mogli być przesłuchani na odległość, a więc również bez doprowadzania do sądu, lecz do chwili zapadnięcia wyroku będą pozbawieni wolności.

źródło: ms.gov.pl

Powrót na górę strony