Zagrożenia terrorystyczne a EURO 2012
Polska nie jest bezpośrednio narażona na ataki terrorystyczne, ale służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo muszą być przygotowani na każdą ewentualność - stwierdzili uczestnicy seminarium organizowanego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu.
W seminarium biorą udział reprezentanci wszystkich służb mundurowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Obecni są również przedstawiciele miast-gospodarzy Euro 2012, bowiem jednym z głównych celów spotkania jest jak najlepsze przygotowanie Polski pod względem bezpieczeństwa.
Jak powiedział zastępca dyrektora ABW - płk. Paweł Białek: Mimo, że Polska nie jest bezpośrednio zagrożona atakiem terrorystycznym, to musi być przygotowana by nie dopuścić do ewentualnego zagrożenia.
- Nie mamy wewnętrznych konfliktów, które mogłyby być zarzewiem jakiegoś zagrożenia. Musimy jednak pamiętać, że Polska bierze udział we wszelkiego rodzaju misjach wojskowych na całym świecie. Ponadto takie duże imprezy sportowe o charakterze międzynarodowym, stanowią zawsze zainteresowanie grup terrorystycznych. Wkrótce obejmujemy prezydencję w Unii Europejskiej. Ewentualny atak ma wówczas duży wydźwięk społeczny. Dlatego naszym zadaniem jest nie dopuścić do zagrożenia - wyjaśnił płk. Białek.
W tym celu ABW powołała Centrum Antyterrorystyczne, które skupia m.in. służby policji, straży granicznej, Biura Ochrony Rządu oraz wszystkich służb specjalnych (z wyjątkiem CBA). Działa ono w ramach projektu - Działania Antyterrorystyczne podczas Międzynarodowych Imprez Sportowych. Przedsięwzięcie ma na celu m.in. koordynowanie działań wspomnianych instytucji i ocenianie stopnia zagrożenia zamachem terrorystycznym.
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny podkreślił, że Euro 2012 to dobry pretekst by poprawić działania wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i utrzymanie porządku publicznego.
- Każde polskie miasto zdaje sobie sprawę, z zagrożeń, na szczęście nigdy nie miało okazji tego doświadczyć. Dlatego warto poprawić wszystkie te działania związane z wyposażeniem technicznym obiektu, monitoringiem czy kontrolą dostępu. I to nie tylko w kontekście mistrzostw, ale innych dużych imprez, na przykład międzynarodowych targów odbywających się w Poznaniu - zaznaczył prezydent miasta.
Wcześniej podobne seminaria poświęcone bezpieczeństwu na imprezach sportowych odbyły się w Gdańsku i Wrocławiu.
źródło: wp.pl